3

http://ergebnisse.kanuslalom.de

http://www.canoeslalom.net

canoe slalom

5
Start Page > International > Result Lists - World Championships > 1967

Result List - World Championships 1967

Lipno/TCH - Moldau

08-JUL-1967 - 09-JUL-1967

Medal Statistics



  • C2-mixed - individual
  • K1-women - individual
  • C1-men - individual
  • C2-men - individual
  • K1-men - individual
  • K1-women - team
  • C1-men - team
  • C2-men - team
  • K1-men - team
  • C2-mixed - individual

    1 Jaroslava Krcalova - Milan Svoboda /TCH
    2 Erika Uhlig - Horst Wängler /GDR
    3 Uwe Franz - Edith Grabo /GDR
    4 Antonin Absolon - Milada Absolonova /TCH
    5 Marita Hintsches - Wolfgang Jogwer /FRG
    6 Jirina Sedivec - Josef Sedivec /TCH
    7 Monika Lehmann - Rolf Müller /GDR
    8 Christiane Mosimann - Max Mosimann /SUI
    9 Chantal Arnold - Uli Vetsch /SUI
    10 Marie Sedlackova - Cestmir Vytisk /TCH
    11 Gay Fawcett (Gruss) - Mark Fawcett /USA

    K1-women - individual

    1 Ludmila Polesna (Veberova) /TCH
    2 Lia Schilhuber (Merkel) /GDR
    3 Bärbel Richter /GDR
    4 Helga Luber /GDR
    5 Dagmar Sickert /GDR
    6 Renate Knyova /TCH
    7 Bohumila Kapplova /TCH
    8 Doris Schäfer /FRG
    9 Barbara Wright /USA
    10 Bärbel Körner /FRG
    11 Kirsten Stumpf /FRG
    12 Jana Zverinova /TCH
    13 Eva Karel (Zimmermann) /SUI
    14 Madeleine Zimmermann /SUI
    15 Pauline Squires-Goodwin /GBR
    16 Nancy Southworth /USA
    17 Terry Franz /USA

    C1-men - individual

    1 Wolfgang Peters /FRG
    2 Harald Cuypers /FRG
    3 Karel Kumpfmueller /TCH
    4 Petr Sodomka /TCH
    5 Jürgen Köhler /GDR
    6 Manfred Schubert /GDR
    7 Bohuslav Pospichal /TCH
    8 Jiri Vocka /TCH
    9 Jochen Förster /GDR
    10 Gert Kleinert /GDR
    11 Heiner Muting /FRG
    12 Otto Stumpf /FRG
    13 Wickliffe Walker /USA
    14 Heinz Grobat /SUI
    15 Jean-Claude Tochon /SUI
    16 John Burton /USA
    17 Damjan Prelovsek /YUG
    18 Tom Southworth /USA
    19 John Sweet /USA
    20 Marcel Roth /SUI
    21 Miha Tomsic /YUG
    22 Natan Bernot /YUG
    23 Claude Baux /FRA
    24 Michel Trenchant /FRA
    25 Michel Weber /SUI
    26 Roland Chapuis /FRA

    C2-men - individual

    1 Miroslav Stach - Zdenek Valenta /TCH
    2 Milan Horyna - Vaclav Janousek /TCH
    3 Ladislav Mestan - Zdenek Mestan /TCH
    4 Günther Merkel - Manfred Merkel /GDR
    5 Siegfried Lück - Jürgen Noak /GDR
    6 Karl-Heinz Scheffer - Heinz-Jürgen Steinschulte /FRG
    7 Jiri Dejl - Zdenek Fifka /TCH
    8 Manfred Heß - Wolfgang Wenzel /FRG
    9 Milan Vidmar - Franc Zitnik /YUG
    10 Gere Glück - Klaus Nenninger /FRG
    11 Dusan Tuma - Dare Bezek /YUG
    12 Ulrich Hippauf - Willi Landers /GDR
    13 Hermann Roock - Norbert Schmidt /FRG
    14 Heinrich Reiter - Leopold Reiter /AUT
    15 Helmar Steindl - Heimo Müllneritsch /AUT
    16 Anton Biegel - Helmut Schilhuber /AUT
    17 Janez Andrejasic - Joze Gerkman /YUG
    18 Guy Bouvard - Pierre Bouvard /FRA
    19 Bill Heinzerling - Rowan Osborne /USA
    20 René Burri - Willy Chabbey /SUI
    21 Peter Baeni - Heinz Bally /SUI
    22 Fernand Götz - Wolfgang Klingebiel /SUI
    23 Edward Bliss - Richard Church /USA
    24 Joachim Balser - Michael Dreyer /GDR
    26 John Connet - James Raleigh /USA
    27 Peter Fasthuber - Helmut Lehner /AUT

    K1-men - individual

    1 Jürgen Bremer /GDR
    2 David Mitchell /GBR
    3 Hans Hunziker /SUI
    4 Frantisek Valik /TCH
    5 Kurt Presslmayr /AUT
    6 Peter Trojovsky /FRG
    7 Edouard Rothpletz /SUI
    8 Eugen Weimann /FRG
    9 Jan Stachera /TCH
    10 Volkmar Fleischer /GDR
    11 Christian Döring /GDR
    12 Ulrich Peters /FRG
    13 Antonin Placek /TCH
    14 Roberto D'Angelo /ITA
    15 Kenneth Langford /GBR
    16 Jiri Cerny /TCH
    17 Günther Beck /FRG
    18 Fritz Lange /GDR
    19 Jan Chlipala /POL
    20 Jan Niemiec /POL
    21 Robert Fabian /AUT
    22 John Macleod /GBR
    23 David Nutt /USA
    24 Sandy Campbell /USA
    25 Eric Evans /USA
    26 Ryszard Macias /POL
    27 Roger Legrand /BEL
    28 Claude Peschier /FRA
    29 Edi Heiz /SUI
    30 Manfred Hausmann /AUT
    31 Ray Calverley /GBR
    32 Leslie Bechdel /USA
    33 Hans-Peter Ryser /SUI
    34 Eugeniusz Kaplaniak /POL
    35 Günther Tremba /AUT
    36 Jean-Louis Olry /FRA
    37 Michel Magdinier /FRA
    38 Carlo Grigioni /ITA
    39 Marcel Beaujean /BEL
    40 Claude Lutz /FRA
    41 Jean-Pierre Burny /BEL
    42 Roberto Bruno /ITA

    K1-women - team

    1 Dagmar Sickert /GDR
    Bärbel Richter /GDR
    Helga Luber /GDR
    2 Ludmila Polesna (Veberova) /TCH
    Bohumila Kapplova /TCH
    Jana Zverinova /TCH
    3 Heide Schroeter /FRG
    Kirsten Stumpf /FRG
    Bärbel Körner /FRG
    4 Terry Franz /USA
    Nancy Southworth /USA
    Barbara Wright /USA

    C1-men - team

    1 Bohuslav Pospichal /TCH
    Petr Sodomka /TCH
    Karel Kumpfmueller /TCH
    2 Jürgen Köhler /GDR
    Jochen Förster /GDR
    Manfred Schubert /GDR
    3 Wolfgang Peters /FRG
    Harald Cuypers /FRG
    Otto Stumpf /FRG
    4 Tom Southworth /USA
    John Burton /USA
    Wickliffe Walker /USA
    5 Damjan Prelovsek /YUG
    Miha Tomsic /YUG
    Natan Bernot /YUG
    6 Claude Baux /FRA
    Michel Trenchant /FRA
    Roland Chapuis /FRA
    7 Heinz Grobat /SUI
    Jean-Claude Tochon /SUI
    Marcel Roth /SUI

    C2-men - team

    1 Günther Merkel - Manfred Merkel /GDR
    Ulrich Hippauf - Willi Landers /GDR
    Siegfried Lück - Jürgen Noak /GDR
    2 Miroslav Stach - Zdenek Valenta /TCH
    Ladislav Mestan - Zdenek Mestan /TCH
    Milan Horyna - Vaclav Janousek /TCH
    3 Karl-Heinz Scheffer - Heinz-Jürgen Steinschulte /FRG
    Gere Glück - Klaus Nenninger /FRG
    Manfred Heß - Wolfgang Wenzel /FRG
    4 Janez Andrejasic - Joze Gerkman /YUG
    Milan Vidmar - Franc Zitnik /YUG
    Dusan Tuma - Dare Bezek /YUG
    5 Anton Biegel - Helmut Schilhuber /AUT
    Heinrich Reiter - Leopold Reiter /AUT
    Helmar Steindl - Heimo Müllneritsch /AUT
    6 Bill Heinzerling - Rowan Osborne /USA
    Edward Bliss - Richard Church /USA
    John Connet - James Raleigh /USA
    7 Peter Baeni - Heinz Bally /SUI
    Fernand Götz - Wolfgang Klingebiel /SUI
    René Burri - Willy Chabbey /SUI

    K1-men - team

    1 Jürgen Bremer /GDR
    Volkmar Fleischer /GDR
    Christian Döring /GDR
    2 Günther Beck /FRG
    Eugen Weimann /FRG
    Peter Trojovsky /FRG
    3 Jean-Louis Olry /FRA
    Claude Lutz /FRA
    Claude Peschier /FRA
    4 Frantisek Valik /TCH
    Jan Stachera /TCH
    Antonin Placek /TCH
    5 David Mitchell /GBR
    Kenneth Langford /GBR
    John Macleod /GBR
    6 Jan Chlipala /POL
    Jan Niemiec /POL
    Ryszard Macias /POL
    7 Kurt Presslmayr /AUT
    Günther Tremba /AUT
    Robert Fabian /AUT
    8 Edi Heiz /SUI
    Edouard Rothpletz /SUI
    Hans Hunziker /SUI
    9 Leslie Bechdel /USA
    Sandy Campbell /USA
    Ted Young /USA
    10 Marcel Beaujean /BEL
    Roger Legrand /BEL
    Jean-Pierre Burny /BEL
    11 Carlo Grigioni /ITA
    Roberto Bruno /ITA
    Roberto D'Angelo /ITA

    Please send comments, corrections and/or annotations to markus@canoeslalom.net
    © Markus Flechtner, 2014 - Updated 13-JUL-2014 - Legal Notice FAQ Top