| |
— | en_national:result:dm70 [15-Apr-2024 21:03] (aktuell) – angelegt - Externe Bearbeitung 127.0.0.1 |
---|
| ==== German championships - 1970 ==== |
| === Lippstadt/FRG - Lippe === |
| === 05-SEP-1970 - 06-SEP-1970 === |
| \\ |
| {{archiv:1970:1970-09-06-dm-lippstadt.pdf|Result List}} |
| \\ |
| ==== C2-mixed - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_17524j| JOGWER]] - [[en_sportler:spo_3225j|Wolfgang JOGWER]] | [[en_vereine:verein_971|Kanu-Club Bietigheim]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_15488g|Gudrun GOTZEN]] - [[en_sportler:spo_3017g|Walter GEHLEN]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_17521s|Christa SCHÖNHERR]] - [[en_sportler:spo_3013g|Georg GEBERT]] | [[en_vereine:verein_4400|Kanusport Harburg e.V.]] | |
| ==== C1-men - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_2841c|Harald CUYPERS]] | [[en_vereine:verein_967|SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_1455p|Wolfgang PETERS]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_2677b|Wolfgang BERTEL]] | [[en_vereine:verein_4983|Kajak-Club Düsseldorf-Hamm]] | |
| ==== C2-men - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_3859s|Hans-Otto SCHUMACHER]] - [[en_sportler:spo_2655b|Willi BAUES]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_3519n|Klaus NENNINGER]] - [[en_sportler:spo_3033g|Gero GLÜCK]] | [[en_vereine:verein_16175|Casseler Kanu Club]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_3840s|Norbert SCHMIDT]] - [[en_sportler:spo_3777r|Hermann ROOCK]] | [[en_vereine:verein_4400|Kanusport Harburg e.V.]] | |
| ==== K1 men - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_2608b|Alfred BAUM]] | [[en_vereine:verein_14063|Kanu-Club Wickede]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_17470s|Heinz SCHWINGENHEUER]] | [[en_vereine:verein_14063|Kanu-Club Wickede]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_17264l|Wolfgang LEPAK]] | [[en_vereine:verein_15936|Kanu-Club Rheintreue Homberg e.V.]] | |
| ==== Women's Kayak - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_3996u|Irene UHLIG]] | [[en_vereine:verein_991|Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_3851s|Hilde SCHROER]] | [[en_vereine:verein_17469|KV Hamm]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_3862s|Brigitte SCHWACK]] | [[en_vereine:verein_15936|Kanu-Club Rheintreue Homberg e.V.]] | |
| ==== C1-men - team ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_3254k|Reinhold KAUDER]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2988f|Olaf FRICKE]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2655b|Willi BAUES]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_17479s|J. STELLMANN]] | [[en_vereine:verein_5936|Kanu-Gesellschaft Celle e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3941s|Otto STUMPF]] | [[en_vereine:verein_5936|Kanu-Gesellschaft Celle e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_17259j|Bernd JORCZYK]] | [[en_vereine:verein_5936|Kanu-Gesellschaft Celle e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_1455p|Wolfgang PETERS]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_17473k|Hans KLOOS]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3927s|Heinz-Jürgen STEINSCHULTE]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| ==== C2-men - team ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_17512l| LASCH]] - [[en_sportler:spo_17511g| GERTH]] | [[en_vereine:verein_16175|Casseler Kanu Club]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3929s|Peter STOCK]] - [[en_sportler:spo_3909s|Walter SPENGLER]] | [[en_vereine:verein_16175|Casseler Kanu Club]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3519n|Klaus NENNINGER]] - [[en_sportler:spo_3033g|Gero GLÜCK]] | [[en_vereine:verein_16175|Casseler Kanu Club]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_4062w|Wolfgang WENZEL]] - [[en_sportler:spo_3137h|Manfred HESS]] | [[en_vereine:verein_967|SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_7024h|Rainer HEINRICH]] - [[en_sportler:spo_2841c|Harald CUYPERS]] | [[en_vereine:verein_967|SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_17639g| GROBELNY]] - [[en_sportler:spo_16808s|B. SCHOLZ]] | [[en_vereine:verein_967|SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_3927s|Heinz-Jürgen STEINSCHULTE]] - [[en_sportler:spo_3823s|Karl-Heinz SCHEFFER]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_1455p|Wolfgang PETERS]] - [[en_sportler:spo_1417w|Dietmar WEIST]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_17473k|Hans KLOOS]] - [[en_sportler:spo_471w|Eckehard WEIST]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| ==== K1 men - team ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_17419d|Hans DETTLING]] | [[en_vereine:verein_16798|SV Grün-Weiß Frankfurt]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3400l|Dieter LOOS]] | [[en_vereine:verein_16798|SV Grün-Weiß Frankfurt]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_16796l|Rainer LOOS]] | [[en_vereine:verein_16798|SV Grün-Weiß Frankfurt]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_17499s|Uwe SCHRÖTER]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_16795j|Siegfried JAHNKE]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3274k|Helmut KLEIN]] | [[en_vereine:verein_956|Kanu-Club Grevenbroich 1953 e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_14761d|Rainer DREES]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3661p|Ulrich PETERS]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_3782r|Werner ROSENER]] | [[en_vereine:verein_970|Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.]] | |
| === Medal Statistics === |
| ^ ^ Club ^ gold ^ silver ^ bronze ^ |
| | 1 |KC Grevenbroich | 2 | 2 | 0 | |
| | 2 |SC Bayer 05 Uerdingen - Kanu-Abteilung | 1 | 1 | 0 | |
| | 2 |KC Wickede | 1 | 1 | 0 | |
| | 2 |CKC Kassel | 1 | 1 | 0 | |
| | 5 |SVGW Frankfurt | 1 | 0 | 0 | |
| | 5 |WSC Lippstadt e.V. | 1 | 0 | 0 | |
| | 5 |KC Bietigheim | 1 | 0 | 0 | |
| | 8 |KVS Schwerte | 0 | 1 | 3 | |
| | 9 |KV Hamm | 0 | 1 | 0 | |
| | 9 |KG Celle | 0 | 1 | 0 | |
| | 11 |KS Harburg | 0 | 0 | 2 | |
| | 11 |KCR Homberg | 0 | 0 | 2 | |
| | 13 |KC Düsseldorf-Hamm | 0 | 0 | 1 | |
| \\ |
| Medals of racing teams are attributed to all participating clubs. |
| |
| if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently |
| |