| |
— | en_national:result:dschm90 [15-Apr-2024 21:01] (aktuell) – angelegt - Externe Bearbeitung 127.0.0.1 |
---|
| ==== German championships U14 - 1990 ==== |
| === Zweibrücken/FRG - Hornbach === |
| === 16-JUN-1990 - 17-JUN-1990 === |
| \\ |
| {{archiv:1990:1990-06-17-dschm-zweibruecken.pdf|Result List}} |
| \\ |
| ==== C1-men - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_570s|Thomas SCHMIDT]] | [[en_vereine:verein_978|Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_250s|Guido SCHLEPÜTZ]] | [[en_vereine:verein_990|Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_571o|Nils OLLINGER]] | [[en_vereine:verein_976|Paddel-Club Wißmar e.V.]] | |
| ==== C2-men - individual ==== |
| | 1 | N.N. - [[en_sportler:spo_2071p|Angel PEREZ]] | | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_2100t|Kai THULFAUT]] - [[en_sportler:spo_2099e|Michael ENGELKE]] | [[en_vereine:verein_965|Kanu-Klub Unna 1949 e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_2102n|Fritjof NAHM]] - [[en_sportler:spo_2101n|Henning NAHM]] | [[en_vereine:verein_2105|TSV 1848 Frankenberg Eder e.V.]] | |
| ==== K1 men - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_570s|Thomas SCHMIDT]] | [[en_vereine:verein_978|Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_575l|Gerd LEHMANN]] | [[en_vereine:verein_947|Kanu Schwaben Augsburg]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_576r|Christian RICKERT]] | [[en_vereine:verein_991|Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt]] | |
| ==== Women's Kayak - individual ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_572a|Phillis AHLFAENGER]] | [[en_vereine:verein_963|Kanu-Freunde Lippe e.V. Wesel]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_573h|Diana HILDEBRANDT]] | [[en_vereine:verein_953|Hohenlimburger Kanu-Verein e.V. 1951]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_574b|Katja BENDER]] | [[en_vereine:verein_962|Kanu Club Kapitän Romer Sindlingen 1932 e.V. ]] | |
| ==== K1 men - team ==== |
| | 1 | [[en_sportler:spo_575l|Gerd LEHMANN]] | [[en_vereine:verein_947|Kanu Schwaben Augsburg]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2103l|Ralf LANGER]] | [[en_vereine:verein_947|Kanu Schwaben Augsburg]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2104k|Frank KREISEL]] | [[en_vereine:verein_947|Kanu Schwaben Augsburg]] | |
| | 2 | [[en_sportler:spo_929s|Ramona STEFFENS]] | [[en_vereine:verein_965|Kanu-Klub Unna 1949 e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2099e|Michael ENGELKE]] | [[en_vereine:verein_965|Kanu-Klub Unna 1949 e.V.]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2100t|Kai THULFAUT]] | [[en_vereine:verein_965|Kanu-Klub Unna 1949 e.V.]] | |
| | 3 | [[en_sportler:spo_1975r|Alex RODEGRO]] | [[en_vereine:verein_991|Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_576r|Christian RICKERT]] | [[en_vereine:verein_991|Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt]] | |
| | ::: | [[en_sportler:spo_2106d|Martin DAUK]] | [[en_vereine:verein_991|Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt]] | |
| === Medal Statistics === |
| ^ ^ Club ^ gold ^ silver ^ bronze ^ |
| | 1 |RKV Bad Kreuznach | 2 | 0 | 0 | |
| | 2 |Kanu Schwaben Augsburg | 1 | 1 | 0 | |
| | 3 |KC Zweibrücken | 1 | 0 | 0 | |
| | 3 |KFL Wesel | 1 | 0 | 0 | |
| | 5 |KK Unna | 0 | 2 | 0 | |
| | 6 |HKV Hohenlimburg | 0 | 1 | 0 | |
| | 6 |WSC Bayer Dormagen | 0 | 1 | 0 | |
| | 8 |WSC Lippstadt e.V. | 0 | 0 | 2 | |
| | 9 |KCR Sindlingen | 0 | 0 | 1 | |
| | 9 |PC Wißmar | 0 | 0 | 1 | |
| | 9 |TSV Frankenberg | 0 | 0 | 1 | |
| \\ |
| Medals of racing teams are attributed to all participating clubs. |
| |
| if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently |
| |