en_national:result:djnm2022

Lofer/AUT - Saalach

22-SEP-2022 - 25-SEP-2022

1 Enrico DIETZ Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
2 Jonas BÜCHNER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
3 Erik SPROTOWSKY Leipziger Kanu-Club e.V.
4 Jason STAKELIES Leipziger Kanu-Club e.V.
5 Christian REHBERG Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
6 Luis WEIGL Kanu Schwaben Augsburg
7 Jan BRAND Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
8 Jan-Miguel PRÜSMANN MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
9 Marten KONRAD Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
10 Simon SCHIEL Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
11 Kai RENNER SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
12 Milan SCHAUER Märkischer Kanu-Verein 53 e.V. Berlin
13 Philipp VIEHWEGER Lüneburger Kanu-Club e.V.
14 Johannes LÖSCHER Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
15 Konrad FORSTER Kanu- und Gymnastikclub Weimar e.V.
16 Til FRÖHLICH Sportgemeinschaft Kanu Meißen e.V.
17 Anton SCHWABE Kanu- und Gymnastikclub Weimar e.V.
18 Felix MACHATE Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
19 Ben PESCHKE MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
20 Christian STANZEL Augsburger Kajak-Verein e.V.
21 Johann HEIN Bamberger Faltboot-Club e.V.
22 Johannes HANSON RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
23 Benedikt HÖLKER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
24 Luc BATTENBERG SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
25 Lukas FIEBIG Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
26 Maksis CORBUS SV SCHOTT Jena e.V.
27 Hugo JAHN Sportgemeinschaft Kanu Meißen e.V.
28 Jonathan ZABEL Kanu- und Gymnastikclub Weimar e.V.
29 Erik HAUSSNER TSV 1880 Gera-Zwötzen e.V., Abt. Kanu
30 Jannik SULZMANN TSV 1848 Frankenberg Eder e.V.
31 Luca ZINT Pro-Sport Berlin 24 e.V.
32 Nils JAKOBS VfK Saar
33 Jonas JANKE Pro-Sport Berlin 24 e.V.
1 Jan BRAND Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Marten KONRAD Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
Jonas BÜCHNER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
2 Joseph SEIBERT Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Nelian LARYEA Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Willem BOTHNER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
3 Niels ZIMMERMANN Leipziger Kanu-Club e.V.
Erik SPROTOWSKY Leipziger Kanu-Club e.V.
Felix SACHERS Leipziger Kanu-Club e.V.
4 Jason STAKELIES Leipziger Kanu-Club e.V.
Anton FORMELLA Leipziger Kanu-Club e.V.
Paule SUPPLIES Leipziger Kanu-Club e.V.
5 Robin STROSS Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
Hannes DOOSE Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
Tobias KNY Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
6 Simon SCHIEL Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Christian REHBERG Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Anton BLOCH Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
7 Pascal ROTH Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Cosmo KAMM Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
David SCHIEL Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
8 Anton SCHWABE Kanu- und Gymnastikclub Weimar e.V.
Konrad FORSTER Kanu- und Gymnastikclub Weimar e.V.
Jonathan ZABEL Kanu- und Gymnastikclub Weimar e.V.
9 Jonas BENZIEN Leipziger Kanu-Club e.V.
Kilian HERTEL Leipziger Kanu-Club e.V.
Anton WEBER Leipziger Kanu-Club e.V.
10 Kalle NEUMANN Kanu Schwaben Augsburg
David BECKE Kanu Schwaben Augsburg
Tim BUNTE Kanu Schwaben Augsburg
11 Ben PESCHKE MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
Jan-Miguel PRÜSMANN MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
Johannes HANSON RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
12 Lukas SOMMER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
Mia ARNU Kajak-Klub Rosenheim e.V.
Elias KUSCHINSKY Kajak-Klub Rosenheim e.V.
13 Marvin INTFELD Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Johannes LÖSCHER Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Tom QUICK Kanu-Club Hohenlimburg
14 Maurice CLASEN Kanuverein Zeitz e.V.
David PESTEL Kanuverein Zeitz e.V.
Hanna TSCHIEDEL Kanuverein Zeitz e.V.
15 Tarek LEMLER Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Jan ZINNER Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Noah SPRATTE VfK Saar
16 Helene SCHNEIDER Sportgemeinschaft Kanu Meißen e.V.
Jannek KRAUSE Coswiger Kanu-Verein e.V.
Lucas MANZ Coswiger Kanu-Verein e.V.
17 Felix MACHATE Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Maximillian BÄBLER Kanu-Club Hohenlimburg
Clemens Oke WEISS Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
18 Theo GÖHLERT SV SCHOTT Jena e.V.
Maksis CORBUS SV SCHOTT Jena e.V.
Vinzent VON RHEIN SV SCHOTT Jena e.V.

Medal Statistics

Club gold silver bronze
1 LKC Leipzig 3 2 4
2 KVS Schwerte 1 2 0
3 AKV Augsburg 1 1 0
4 BSV Halle 1 0 1
4 KSV Bad Kreuznach 1 0 1
6 WSC Bayer Dormagen 1 0 0
6 RKV Bad Kreuznach 1 0 0
8 KST Rhein-Ruhr 0 1 0
8 BFC Bamberg 0 1 0
8 WSC Lippstadt e.V. 0 1 0
11 Kanu Schwaben Augsburg 0 0 1


Medals of racing teams are attributed to all participating clubs.

if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently


Ad (Amazon Partner Link)


  • en_national/result/djnm2022.txt
  • Zuletzt geändert: 05-Nov-2022 20:09
  • von 127.0.0.1