en_national:result:dschm2020

Zeitz (Haynsburg)/GER - Weiße Elster

10-OKT-2020 - 11-OKT-2020

1 Robin STROSS Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
2 Maurice CLASEN Kanu-Club Bad Dürrenberg
3 Niels ZIMMERMANN Leipziger Kanu-Club e.V.
4 Joseph SEIBERT Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
5 Felix SACHERS Leipziger Kanu-Club e.V.
6 Daniel GEHEB Kanu-Club Hilden e.V.
7 Jonas BENZIEN Leipziger Kanu-Club e.V.
8 Paul LEHNER Kanu Schwaben Augsburg
9 Luis HARTMANN Kanu Schwaben Augsburg
10 David BECKE Kanu Schwaben Augsburg
11 Kalle NEUMANN Kanu Schwaben Augsburg
12 Anton BLOCH Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
13 Georg GOUCHTCHINE Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
14 Willem BOTHNER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
15 Diego KAISER Märkischer Kanu-Verein 53 e.V. Berlin
16 Marvin INTFELD Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
17 Lukas SOMMER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
18 Pascal ROTH Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
19 Paule SUPPLIES Leipziger Kanu-Club e.V.
20 Joel STAKELIES Leipziger Kanu-Club e.V.
21 Elias KUSCHINSKY Kajak-Klub Rosenheim e.V.
22 Anton FORMELLA Leipziger Kanu-Club e.V.
23 Maximillian BÄBLER Kanu-Club Hohenlimburg
24 Nelian LARYEA Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
25 Paul INKROT Leipziger Kanu-Club e.V.
26 Julius KUHN Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
27 Clemens Oke WEISS Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
28 Pius MACK Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
29 Fabian MERZDORF Sportgemeinschaft Kanu Meißen e.V.
30 Florian ZUTT Kanu Schwaben Augsburg
31 Bruno JÄGER SV SCHOTT Jena e.V.
32 Lennox BURGHARDT Kanu-Verein Zeitz e.V.
33 Vincent VAN RHEIN SV SCHOTT Jena e.V.
34 Finley FISCHER Sportgemeinschaft Kanu Meißen e.V.
35 Lorenz HILD Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
36 Zacharias BONE Böllberger Sportverein Halle e.V.
37 Floris KAUP DJK Eintracht Coesfeld e.V.
38 Theo GÖHLERT SV SCHOTT Jena e.V.
39 Tim BUNTE Kanu Schwaben Augsburg
40 Florian KRIEG Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
41 Ludgar SCHINDLER TSV 1880 Gera-Zwötzen e.V., Abt. Kanu
42 Fabian RUBY TSV 1880 Gera-Zwötzen e.V., Abt. Kanu
43 Marc STRECK SSV Planeta Radebeul e.V.
44 David PESTEL Kanu-Verein Zeitz e.V.
45 Friedrich WEGNERSHAUSEN Kanu-Verein Zeitz e.V.
46 Simon BIERÄUGEL Kanu-Verein Zeitz e.V.
47 Nils GLEISS Märkischer Kanu-Verein 53 e.V. Berlin
48 Pascal MÖLLERS DJK Eintracht Coesfeld e.V.
49 Hannes DOOSE Kanu-Club Fulda e.V.
50 Anton WEBER Leipziger Kanu-Club e.V.
51 Bastian ZIER MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
52 Kjell GIFFHORN RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
53 Colin GLEISS Märkischer Kanu-Verein 53 e.V. Berlin

Medal Statistics

Club gold silver bronze
1 SKG Hanau 2 0 1
2 LKC Leipzig 1 2 2
3 Elzwelle Waldkirch 1 0 0
4 KC Bad Dürrenberg 0 1 0
4 BSV Halle 0 1 0
6 Kanu Schwaben Augsburg 0 0 1


Medals of racing teams are attributed to all participating clubs.

if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently


Ad (Amazon Partner Link)


  • en_national/result/dschm2020.txt
  • Zuletzt geändert: 28-Sep-2021 22:18
  • (Externe Bearbeitung)