en_national:result:djnm2009

Okertal/GER - Oker

22-AUG-2009 - 23-AUG-2009

1 Markus BERGER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
Tobias KARGL Kajak-Klub Rosenheim e.V.
Leo PEKLO Kajak-Klub Rosenheim e.V.
2 Tim PARGENT Augsburger Kajak-Verein e.V.
Fabian SCHÜSSLER Augsburger Kajak-Verein e.V.
Andre KUPKA Augsburger Kajak-Verein e.V.
3 Tobias BREUER Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Malte NEUMANN Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Timo BELLEN Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
4 Johannes BERNHARD Kanu Schwaben Augsburg
Leonhard ANZINGER Kanu Schwaben Augsburg
Siegfried BEIER Kanu Schwaben Augsburg
5 Tobias MANNHEIM VfL Brohl e.V. Wassersportabtlg.
Marc RUSCHE VfL Brohl e.V. Wassersportabtlg.
Kai BUCHLOH VfL Brohl e.V. Wassersportabtlg.
6 Caroline TROMPETER Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
David FÖRTER-GRAUEL Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
Fabian BRUCKER Ski- und Kanu-Gesellschaft Hanau e.V.
7 Alexander BARBER Bamberger Faltboot-Club e.V.
Jesko RIEGER Bamberger Faltboot-Club e.V.
Dominic BARBER Bamberger Faltboot-Club e.V.
8 André JÄCKELS Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Ricarda FUNK Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
Marc JÄCKELS Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
9 Samuel HEGGE Kanu Schwaben Augsburg
Cornelius BÖTTCHER Kanu Schwaben Augsburg
Peter OHMAYER Kanu Schwaben Augsburg
10 Johannes DINKELAKER Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
Fabian SCHWEIKERT Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
Lukas BRETZINGER Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
11 Tim SÜNDERMANN SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
Max SÜNDERMANN SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
Marc DIEDERICH SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
12 Moritz KRIEGEL Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Lukas VIELBERG Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Jan MÜLLER Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
13 Andreas STAAB Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
Angelika HUTH Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
Christian SIMON Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
14 Philip BARTEL SportGemeinschaft Viktoria Nürnberg-Fürth 1883 e.V.
Rebecca PLONKA SportGemeinschaft Viktoria Nürnberg-Fürth 1883 e.V.
Martin BRINKHAUS SportGemeinschaft Viktoria Nürnberg-Fürth 1883 e.V.
15 Matthias SCHNEIDER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Jan-Hendrik EBERLE Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Jan KÖHLI Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
16 Martin SCHMITZ Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
Ronja BUDE Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
Anna FABER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
17 Bastian GOTTWALT MKV Meiningen
Daniel RYDDZY MKV Meiningen
Florian DENK MKV Meiningen

Medal Statistics

Club gold silver bronze
1 KK Rosenheim 2 1 1
2 LKC Leipzig 2 0 1
3 AKV Augsburg 1 1 0
3 KC Hohenlimburg 1 1 0
5 WSC Bayer Dormagen 1 0 1
6 KSV Bad Kreuznach 1 0 0
7 KVS Schwerte 0 1 1
8 Kanu Schwaben Augsburg 0 1 0
8 KCF Magdeburg 0 1 0
8 Elzwelle Waldkirch 0 1 0
8 BSV Halle 0 1 0
12 Sportgemeinschaft Kanu Meißen 0 0 2
13 KST Rhein-Ruhr 0 0 1
13 KC Zugvogel Köln 0 0 1


Medals of racing teams are attributed to all participating clubs.

if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently


Ad (Amazon Partner Link)


  • en_national/result/djnm2009.txt
  • Zuletzt geändert: 20-Sep-2020 22:49
  • (Externe Bearbeitung)