German championships U16 - 2002

Lippstadt/GER - Lippe

17-AUG-2002 - 18-AUG-2002

K1-women - individual

C1-men - individual

C2-men - individual

K1-men - individual

1 Alexander GRIMM Kanu Schwaben Augsburg
2 David HOFFMANN Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
3 Tobias KURZ Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
4 Domenik BARTSCH Kanu-Club Hilden e.V.
5 Sebastian SCHÄFER KSV Strehla
6 David HEIMERL VfL Günzburg e.V.
7 Paul BÖCKELMANN KSV Strehla
8 Niklas HILMES Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
9 Andre GELBHAAR KSV Strehla
10 Thorsten RINCK SV SCHOTT Jena e.V.
11 Ingemar BRENOSCH SV SCHOTT Jena e.V.
12 Lukas KALKBRENNER Kanu Schwaben Augsburg
13 Jan BRODERSEN SKC Neheim-Hüsten e.V.
14 Tobias RUF Augsburger Kajak-Verein e.V.
15 Christian WOLLENSCHLÄGER Kanu Schwaben Augsburg
16 Max PERNREITER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
17 Tobias ENGBERT Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
18 Michael FEES Kanu-Club Bietigheim
19 Julian PABST Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
20 Nino KNEBEL Böllberger Sportverein Halle e.V.
21 Florian FRANZL Augsburger Kajak-Verein e.V.
22 Tobias GANDL Kajak-Klub Rosenheim e.V.
23 Mathias MÜNCHOW Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
24 Jan FABER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
25 Michael SONNTAG RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
26 Steffen SONNTAG RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
27 Robert WILHELMI TSV 1848 Frankenberg Eder e.V.
28 Stefan FUHRMANN Rudolstädter Kanu-Verein e.V.
29 Kristan BRENNER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
30 Jürgen KRAUS Kanu Schwaben Augsburg
31 Erik LANDERS Leipziger Kanu-Club e.V.
32 Michael GREIM Kanu-Verein Zeitz e.V.
33 Carsten TOMANDEL Kanuclub Sömmerda e.V.
34 Mike LIPPERT Coswiger Kanu-Verein e.V.
35 Arne BLECKERT MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
36 Michael WINN Saarbrücker Kanu-Club e.V.
37 Henrich SAUER Bielefelder Kanu-Club e.V.
38 Maik RITTER WSC Rheintreue Rheinsheim e.V.
39 Christoph HECKERMANN Herforder Kanu-Klub e.V.
40 Tobias WIEGAND Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
41 Fabian KUPKA Bootsclub Gronau e.V.
42 Fabian STIEF Bootsclub Gronau e.V.
43 Benedikt ARNDT Kanu-Klub Unna 1949 e.V.
44 Daniel WETZEL MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
45 Matthias WINKMANN SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung

Medal Statistics

Club gold silver bronze
1 KV Zeitz 1 1 1
2 KR Hamm 1 0 0
2 Kanu Schwaben Augsburg 1 0 0
2 BSV Halle 1 0 0
5 WSC Bayer Dormagen 0 1 0
5 AKV Augsburg 0 1 0
5 KC Zugvogel Köln 0 1 0
8 RaWa Essen 0 0 1
8 LKC Leipzig 0 0 1
8 SKG Hanau 0 0 1


Medals of racing teams are attributed to all participating clubs.

if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently


Ad (Amazon Partner Link)