en_national:result:djnm2018

Markkleeberg/GER - Kanupark Markkleeberg

13-SEP-2018 - 16-SEP-2018

1 Felix SCHMIDT Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
Joshua DIETZ Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
Maximillian DILLI VfL Bad Kreuznach e.V.
2 Patrick RAAB Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Tillmann RÖLLER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Simon STAINERT Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
3 Ulf JUNG Wassersportfreunde Zweibrücken
Holger JUNG Wassersportfreunde Zweibrücken
Tom PAHL Kanu-Sport-Verein Bad Kreuznach e.V.
4 Cedric TRÖDEL Böllberger Sportverein Halle e.V.
Benjamin KIES Böllberger Sportverein Halle e.V.
Julius KUPLIN Böllberger Sportverein Halle e.V.
5 Frederick LIPPKE Leipziger Kanu-Club e.V.
Til BERGER Leipziger Kanu-Club e.V.
Vincent POHL Leipziger Kanu-Club e.V.
6 Moritz RAMSEDER Augsburger Kajak-Verein e.V.
Vinzenz HARTL Augsburger Kajak-Verein e.V.
Benjamin STEULER Augsburger Kajak-Verein e.V.
7 Lukas ROSENFELD Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
Anne Mia EGLIN Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
Luis ERSCHIG Kanu-Club Elzwelle Waldkirch e.V.
8 Alexander KEMPFLE Kanu Schwaben Augsburg
Philipp SÜSS Kanu Schwaben Augsburg
Luis SCHLUND Kanu Schwaben Augsburg
9 Jannis BAIER Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Jonathan QUEISSER Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Thore PANKEWITZ Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
10 Paul CLAUSSEN Augsburger Kajak-Verein e.V.
Michael ROTHUBER Augsburger Kajak-Verein e.V.
Jonathan DEETJEN Augsburger Kajak-Verein e.V.
11 Jakob SCHIFFER Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Tim BREMER Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
Linus-Fynn MANERT Kanuslalom-Team Rhein-Ruhr e.V.
12 Julian SCHWARZ Böllberger Sportverein Halle e.V.
Jakob SELL Böllberger Sportverein Halle e.V.
Steven HEID Böllberger Sportverein Halle e.V.
13 Pele BLOSS SV SCHOTT Jena e.V.
Ruben SEIFFERT SV SCHOTT Jena e.V.
Tobias FRANK SV SCHOTT Jena e.V.
14 Mirjam KIRSCHNER Bamberger Faltboot-Club e.V.
Sonja NEUBAUER Bamberger Faltboot-Club e.V.
Eva PFANNENMÜLLER Bamberger Faltboot-Club e.V.
15 Leon STURM Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Norik MICHELS Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Carl LIEBERSBACH Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
16 Ron WILLMANN Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Till KÄMMERLING Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Julian BOLTE Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
17 Patrick DOSCH Augsburger Kajak-Verein e.V.
Kirill SVINTSYTSKIY Augsburger Kajak-Verein e.V.
Patrick THÜMMEL Augsburger Kajak-Verein e.V.
18 Noah PAASCHEN Böllberger Sportverein Halle e.V.
Max MITTINGER Böllberger Sportverein Halle e.V.
Jacob NICOLAS Böllberger Sportverein Halle e.V.
19 Marten KONRAD Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
Tobias PHILIPPI Wassersportfreunde Köln 31 e.V.
Martin HANNEN Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.

Medal Statistics

Club gold silver bronze
1 KVS Schwerte 2 3 1
2 LKC Leipzig 2 2 2
3 RKV Bad Kreuznach 2 0 0
4 BSV Halle 1 2 0
5 VfL Bad Kreuznach 1 1 2
6 Kanu Schwaben Augsburg 1 0 0
7 DJK Coesfeld 0 1 0
7 KC Bad Dürrenberg 0 1 0
7 KV Zeitz 0 1 0
10 KST Rhein-Ruhr 0 0 2
10 KSV Bad Kreuznach 0 0 2
12 WSF Zweibrücken 0 0 1
12 BFC Bamberg 0 0 1


Medals of racing teams are attributed to all participating clubs.

if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently


Ad (Amazon Partner Link)


  • en_national/result/djnm2018.txt
  • Zuletzt geändert: 20-Sep-2020 22:49
  • (Externe Bearbeitung)