German championships U18 - 2004

Okertal/GER - Oker

31-JUL-2004 - 01-AUG-2004

K1-women - individual

C1-men - individual

C2-men - individual

K1-men - individual

1 Alexander GRIMM Kanu Schwaben Augsburg
2 Paul BÖCKELMANN KSV Strehla
3 Jürgen KRAUS Kanu Schwaben Augsburg
4 Erik LANDERS Leipziger Kanu-Club e.V.
5 Domenik BARTSCH Kanu-Club Hilden e.V.
6 Niklas HILMES Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
7 Julian PABST Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
8 Tobias KURZ Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
9 Max PERNREITER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
10 Florian FRANZL Augsburger Kajak-Verein e.V.
11 David HOFFMANN Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
12 Michael SONNTAG RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
13 Jan FABER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
14 Ingemar BRENOSCH SV SCHOTT Jena e.V.
15 Stefan FUHRMANN Rudolstädter Kanu-Verein e.V.
16 Arne BLECKERT MTV Luhdorf-Roydorf e.V.
17 Arik SIGGE Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
18 Nino KNEBEL Böllberger Sportverein Halle e.V.
19 Pavlos TSANTILAS Augsburger Kajak-Verein e.V.
20 Michael FEES Kanu-Club Bietigheim
21 Tobias RUF Augsburger Kajak-Verein e.V.
22 Nicolai KLAWITTER Kanu-Club Hohenlimburg
23 Fabian STIEF Bootsclub Gronau e.V.
24 Matthias WINKMANN SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
25 Jan BRODERSEN SKC Neheim-Hüsten e.V.
26 Mathias PETRY Wittener Kanu-Slalom-Gemeinschaft e.V.
27 Gabor VINCZE Wassersportfreunde Zweibrücken
28 Uwe GERHARD Märkischer Kanu-Verein 53 e.V. Berlin
29 Lars BUSCH Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
30 Oliver MAUSS Wittener Kanu-Slalom-Gemeinschaft e.V.
31 Philip MÜLLER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
32 Mike FIDERSEK Kanu-Club Hilden e.V.
33 Thorsten BARTZOK Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.

K1-women - team

C1-men - team

K1-men - team

1 Alexander GRIMM Kanu Schwaben Augsburg
Jürgen KRAUS Kanu Schwaben Augsburg
Lukas KALKBRENNER Kanu Schwaben Augsburg
2 Julian PABST Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
David HOFFMANN Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
Jan FABER Wassersportclub Bayer Dormagen e.V.
3 Sven BRABENDER Kanu-Club Hilden e.V.
Domenik BARTSCH Kanu-Club Hilden e.V.
Raphael SIMSON Kanu-Club Hilden e.V.
4 Paul BÖCKELMANN KSV Strehla
Felix ERNST KSV Strehla
Eric DIETZE KSV Strehla
5 Fabian KUPKA RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
Michael SONNTAG RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
Steffen SONNTAG RSV Braunschweig v. 1928 e.V.
6 Stefan MENKE Leipziger Kanu-Club e.V.
Benno SCHILLING Leipziger Kanu-Club e.V.
Erik LANDERS Leipziger Kanu-Club e.V.
7 Niklas HILMES Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
Tobias KURZ Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
Nils JANSEN Rasen und Wassersportverein Essen 1931 e.V.
8 Andreas SCHARPF Augsburger Kajak-Verein e.V.
Thomas WANZEL Augsburger Kajak-Verein e.V.
Hannes AIGNER Augsburger Kajak-Verein e.V.
9 Florian SCHUBERT Kanu-Ring e.V. Hamm
Sebastian SCHUBERT Kanu-Ring e.V. Hamm
Simon AUERBACH Kanu-Ring e.V. Hamm
10 Nils WINKLER SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
Jens MROSZCZOK SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
Cedric SCHULZ SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
11 Richard FIEDLER Kanu-Club Falke Magdeburg
Gina KALUZA Kanu-Club Falke Magdeburg
Florian BETHKE Kanu-Club Falke Magdeburg
12 Andre JAHNEL Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Yannick VOLKE Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
Björn HAARMANN Kanu- und Surf-Verein Schwerte e.V.
13 Andreas WOLLENSCHLÄGER Kanu Schwaben Augsburg
Achim KOPPOLD Kanu Schwaben Augsburg
Merlin HOLZAPFEL Kanu Schwaben Augsburg
14 Florian MANNHEIM VfL Brohl e.V. Wassersportabtlg.
Tobias MANNHEIM VfL Brohl e.V. Wassersportabtlg.
Tobias BRANDENBURG VfL Brohl e.V. Wassersportabtlg.
15 Pavlos TSANTILAS Augsburger Kajak-Verein e.V.
Tobias RUF Augsburger Kajak-Verein e.V.
Sofia TSANTILAS Augsburger Kajak-Verein e.V.
16 Moritz KÖTHER SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
Stephan WINKMANN SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
Matthias WINKMANN SC Bayer 05 Uerdingen e.V. - Kanu-Abteilung
17 Hendrik SCHLEICHER Kanu-Club Zugvogel Blau-Gold Köln e. V.
Katja FRAUENRATH Kanu-Club Zugvogel Blau-Gold Köln e. V.
Tonia ROSSIE Kanu-Club Zugvogel Blau-Gold Köln e. V.
18 Christoph REISS SV Concordia Erfurt
Sebastian MASCHNER SV Concordia Erfurt
Felix HINKFUSS SV Concordia Erfurt
19 Johannes SELLMANN Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Arik SIGGE Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
Max KLAPPER Wasser-u.Wintersport-Club e.V. Lippstadt
20 Andreas LATKI Böllberger Sportverein Halle e.V.
Nino KNEBEL Böllberger Sportverein Halle e.V.
Stefan ROSENAU Böllberger Sportverein Halle e.V.
21 Sebastian HITZ Monheimer Kanu-Club 1972 e.V.
Bastian LINKE Monheimer Kanu-Club 1972 e.V.
Kay PALLENBERG Monheimer Kanu-Club 1972 e.V.
22 Sebastian PALLUK Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
Lena HARTMANN Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
Simone HUTH Ruder- und Kanuverein Bad Kreuznach e.V.
23 Martin MÖLLMANN Wittener Kanu-Slalom-Gemeinschaft e.V.
Mathias PETRY Wittener Kanu-Slalom-Gemeinschaft e.V.
Oliver MAUSS Wittener Kanu-Slalom-Gemeinschaft e.V.
24 Max PERNREITER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
Vroni SCHLOSSER Kajak-Klub Rosenheim e.V.
Richard DIETEL Kajak-Klub Rosenheim e.V.
25 Lisa EHRMANNTRAUT Wassersportfreunde Zweibrücken
Gabor VINCZE Wassersportfreunde Zweibrücken
Hanno WINTER Wassersportfreunde Zweibrücken
26 Lukas BÄRLEKEN Kanu-Club Hilden e.V.
Svenja KLEIN Kanu-Club Hilden e.V.
Mike FIDERSEK Kanu-Club Hilden e.V.
27 Max BUHLER Paddlergilde Kaiserslautern
Mareike REEB Paddlergilde Kaiserslautern
Jasper DUNDURS Paddlergilde Kaiserslautern

Medal Statistics

Club gold silver bronze
1 Kanu Schwaben Augsburg 3 0 1
2 BSV Halle 2 1 0
3 KV Zeitz 1 0 2
4 KC Zugvogel Köln 1 0 0
5 LKC Leipzig 0 2 0
6 SKG Hanau 0 1 0
6 WSC Bayer Dormagen 0 1 0
6 KR Hamm 0 1 0
6 KSV Strehla 0 1 0
10 KC Bützow 0 0 1
10 KC Hilden 0 0 1
10 KCF Magdeburg 0 0 1
10 KC Hohenlimburg 0 0 1


Medals of racing teams are attributed to all participating clubs.

if no names are listed, the names of the athletes are not mentioned in the result list and could not be determined subsequently


Ad (Amazon Partner Link)